Різне

Плівкова фотографія. Проявлення чорно-білої плівки.

07.07.2016

Плівкова фотографія. Проявлення чорно-білої плівки.

Чим приваблива чорно-біла фотографія — вона підкуповує простотою отримання аналогового зображення. Залишимо усмішки цифрових фотографів в стороні. Нехай спочатку порахують свої витрати на камери, флешки, ноутбуки та інше. А ми з вами займемося проявом знятій чорно-білої плівки.

Звичайно, можна піти і здати її в професійну лабораторію, але, повірте, самому проявити чорно-білу фотоплівку зовсім не складно. Це може зробити навіть дитина: ось я, наприклад, свою першу фотоплівку самостійно виявив, коли мені було вісім років. Правда, про те, що після проявлення фотоплівку потрібно ще й зафіксувати, я тоді не знав… на Жаль, мої перші шедеври безповоротно зникли на моїх очах.

загалом, проявлення чорно-білої плівки — завдання цілком просте, не вимагає особливих умов і витрат. Щоб переконати вас у цьому, ми займемося проявом плівки в умовах сільського будинку; у нас тут немає водопроводу, а вода видобувається з колодязя.

Отже, спочатку визначимося: що потрібно для проявки плівки?

 • Бачок для проявки
 • Мензурка (0,5—1 л)
 • Глечик для розчину (1-2 л)
 • Бачки для зберігання розчину (1-2 л)
 • Термометр
 • Ваги
 • Таймер
 • Мішалка
 • Фільтрувальний папір
 • Темна кімната або світлонепроникний рукав
 • Щипці для віджиму плівки
 • Прищіпки для сушіння плівки

Ну і, природно, потрібні хімікати або розчини:

 • Проявник
 • Стоп-ванна (не обов’язково, але бажано)
 • Фіксаж

З усього перерахованого тільки фотобачок і хімікати хочеш не хочеш, доведеться купити. Все інше для першого разу можна замінити аналогами, які швидше за все ви без проблем знайдете будинку. Але якщо ви відноситесь до фотографії серйозно, краще відразу сформувати свою маленьку фотолабораторію: повірте, буде набагато зручніше.

Бачок для проявки плівки

Придбати бачок сьогодні — не проблема, головне — визначитися, який саме вам потрібен. Є бачки для 35-мм фотоплівки, є для широкої є універсальні. Універсальні, як правило, зручні ще й тим, що в них можна виявляти відразу два ролика вузької плівки.

Крім розмірів, бачки різняться способом зарядки плівки. Класичний односпиральный бачок для вужчої плівки часів СРСР заряджається досить просто, але вимагає акуратності при зарядці. Хвостик плівки для цього бачка обрізати не треба: він закріплюється в основі спіралі, після чого плівка намотується під кутом. Так як спіраль у бачка тільки одна, внизу, є ризик злипання витків плівки. При правильній зарядці цього не повинно статися, але, на жаль, іноді трапляється.

Куди кращим вибором будуть сучасні двуспиральные універсальні бачки AP, Paterson, Jobo. Зарядка плівки в такі бачки досить проста і зручна.

Ми взяли універсальний бачок AP Compact. Завдяки особливій конструкції осі спіралі в ньому можна проявляти плівки різних форматів: 135, 126, 127, 120/220.

Але нас в першу чергу цікавлять вузька (135) і широка (120) плівки. При проявленні одного ролика вузької плівки потрібно 375 мл розчину, двох — 650 мл, а для однієї широкої плівки — 590 мл

Мензурки і ємності для розчинів

Мензурка знадобиться при залишенні розчинів. Звичайно, на кухні напевно може знайтися відповідна мірна ємність, але приготування їжі і проявлення плівки — несумісні між собою процеси.

Оптимально придбати пластикову мензурку на 1 л і пару пластикових мірних глечиків ємністю 1-2 л, в яких ви і будете змішувати розчини.

Для зберігання готових розчинів краще всього використовувати бачки-гармошки. Справа в тому, що проявник і фіксаж у вигляді розчинів можуть зберігатися досить довго, але основні фактори, що впливають на їх збереження, — світло і контакт з повітрям. Чим менше площа розчину, що контактує з повітрям, тим краще. Бачок-гармошка дозволяє вирішити проблему з різними об’ємами розчину: просто стисніть бачок, щоб розчин піднявся до краю горлечка, і щільно закрутіть кришку.

Термометр, ваги, мішалка

Без термометра ніяк не обійтися: температура прояви — один з найважливіших чинників. Ваги будуть необхідні, щоб точно відміряти потрібну кількість хімікатів. Для розмішування розчину вам знадобиться мішалка — пристосування не обов’язкове, але досить зручне.

Таймер

Час прояви — один з найважливіших факторів, що визначають якість результату. Чим коротше час прояви, тим точніше ви повинні його контролювати. Іноді помилка навіть в 5-10 секунд може вплинути на якість проявлення.

Зовсім не обов’язково обзаводитися спеціальним таймером, але потурбуватися контролем за часом проявлення — необхідно.

Фільтрувальний папір

В ідеалі для складання розчинів, особливо проявника, краще всього використовувати дистильовану воду. Але якщо її немає — не біда, можна використовувати воду з-під крана або колодязну.

У таких випадках знадобиться фільтрувальний папір або її аналоги: різні серветки або паперові фільтри для кави.

Темна кімната або світлонепроникний рукав

Заряджати бачок плівкою потрібно в повній темряві. Так що буде потрібна темна (абсолютно темна!) кімната або світлонепроникний рукав.

Можна скористатися «класичним» способом — закриті курткою на підкладці, попередньо підвернувши комір і низ: виходить цілком собі світлонепроникний мішок з самими справжніми рукавами. Якщо сумніваєтеся в світлонепроникності однієї куртки — використовуйте дві.

Щипці для віджиму і прищіпки для сушіння плівки

Після промивання плівки перед сушінням з неї необхідно видалити крапельки вологи, так як при висиханні вони залишать сліди на плівці. І якщо крапельки на стороні підкладки буде легко видалити, то плями з емульсії можна буде тільки змити. У професійних лаораториях перед сушінням плівку ненадовго поміщають в спеціальний ополіскувач — він допомагає позбавитися від зайвих крапельок, але в побутових умовах цілком можна обійтися і без нього.

Для видалення крапель зручно використовувати спеціальні щипці з гумовими губками. Важливо тільки стежити за їх чистотою.

Ні щипців? Можна обійтися вологою м’якою замшевою ганчіркою.

Прищіпки — важлива дрібниця — допоможуть повісити плівку і не дадуть їй скрутитися при висиханні.

Тепер залишилося придбати хімікати. Нам потрібні проявник і фіксаж. Є ще так звана стоп-ванна (вона припиняє процес проявлення плівки), але, повірте, можна обійтися і без неї.

Відразу обмовлюся: ми не будемо зараз лізти в нетрі різних хімічних складів проявителей і фиксажей, це тема для окремої книги.

N. B. Зверніть увагу, що хімічні реактиви небезпечні для людини. Зберігайте їх поза досяжністю дітей. Уникайте потрапляння в очі і вже, звичайно, не намагайтеся їх з’їсти або випити: якщо таке сталося — негайно зверніться до лікаря.

Якщо ваша шкіра чутлива до різної хімії, при роботі з розчинами не зайвим буде використовувати гумові рукавички.

Проявник

У часи тотального панування фотоплівок A2-Ш, і Тип-17 в середовищі професіоналів і просунутих любителів фотографи, розуміючи, що радянської хімічної промисловості до них немає ніякого діла, виявляли чудеса винахідливості в складанні спеціальних проявителей, що дозволяв вичавлювати максимум якості при чутливості 400 ISO. На жаль, 25 років тому купити в радянському магазині фотоплівку чутливістю вище 250 ISO було нереально.

В нашій редакції працював чудовий фотограф Валерій Павлов, який ощасливив нас своєю концентрованим двухрастворным гарячим диво-проявником для Типу-17. Трохи проявника з крапелькою ацетону розчинялося в гарячій воді, і ми отримували неймовірно різкі негативи з відмінною опрацюванням при чутливості 400 ISO.

Сьогодні придбати якісний проявник нескладно. В ідеалі краще використовувати рекомендовані виробником плівки проявники. Крім того, результат кожної конкретної плівкою залежить від застосовуваного проявника. Проявник робить істотний вплив на структуру зерна у виявленій плівці, що неминуче впливає і на характер зображення. Використовуючи різні проявники з однієї і тієї ж плівкою, ви отримаєте відмінні результати. Але це дуже широка тема для творчості і дискусій, і ми не будемо торкатися в даному матеріалі. Почнемо з засад і візьмемо класичний проявник.

Проявник ми беремо самий стандартний — D76 від компанії Kodak. Він буває і у вигляді концентрованих розчинів, але ми беремо у вигляді готової суміші хімікатів. Нам потрібно просто розвести його водою.

Стоп-ванна

Поки проявник зливається, поки заливається і зливається вода для проміжної промивання, процес прояву хоч і сповільнюється, але не припиняється до тих пір, поки ми не заллємо фіксаж. Стоп-ванна зупиняє процес проявлення.

По суті це звичайна харчова оцтова есенція, сильно розбавлена водою: 20 мл оцтової кислоти 0,5 л розчину. Користуватися чи ні цим етапом — справа ваша. Особисто я уникаю цього дії, не забуваючи про те, що, поки не залитий фіксаж, — плівка проявляється. Для корекції часу прояви досить просто почати зливати проявник трохи раніше.

Фіксаж

З фиксажом премудростей істотно менше. Зазвичай він продається у вигляді порошку. Ми взяли універсальний фіксаж FOMAFIX P (він однаково гарний і для плівки, і для паперу).

Отже, все необхідне у нас є, так що приступимо.

Підготовка розчинів

насамперед необхідно підготувати розчини. Як правило, проявник — концентрований розчин, який перед проявом плівки розбавляється водою. І цей розчин непогано зберігається. Це зручно, так як, склавши один раз відносно невеликий обсяг проявника-концентрату, ви можете швидко підготувати проявник для плівки.

Але спочатку — складемо цей концентрат.

На упаковці проявника D-76 від Kodak ви не побачите інших назв плівок, крім плівок Kodak. Нехай вас це не лякає. D-76 — стандартний проявник. У цьому легко переконатися, подивившись на таблицю проявителей для вашої плівки (зазвичай надрукована на зворотній стороні упаковки).

Ми придбали упаковку проявника D-76 (415 г), розраховану на приготування 3,8 л проявника. Нам стільки не треба, нам вистачить і чверті цього обсягу. Тому ми отвешиваем чверть порошку.

Дотримуючись інструкції на упаковці, ретельно розчиняємо його в 750 мл води (попередньо ми відфільтрували нашу колодязну воду), розігрітих до 50-55°C. Після повного розчинення порошку, доливаємо воду до об’єму 950 мл Проявник готовий! Залишається тільки охолодити його до потрібної температури прояви.

Тепер фіксаж. На відміну від проявника, фіксаж в нашій упаковці складається з двох частин, які необхдімо розчинити у воді. Зверніть увагу, що розчин для плівки повинен у кінцевому підсумку мати об’єм 750 мл, в той час як для фотопаперу його можна розвести до 1 л.

Фіксаж готується у воді кімнатної температури. Принцип приготування розчину такою ж — спочатку хімікати розчиняються в дещо меншому обсязі, після чого додається потрібну кількість води.

Зарядка бачка

Перед зарядкою бачка гарненько ознайомтеся з його конструкцією і способом зарядки. Справа в тому, що заряджати бачок вам доведеться на дотик. В ідеалі варто пожертвувати одним роликом неэкспонированной плівки і потренуватися заряджати бачок на світлі.

Зарядка вузької плівки

Наш бачок AP має двуспиральную конструкцію, яка передбачає проштовхування плівки до центру спіралі. Перед зарядкою в бачок необхідно з допомогою екстрактора дістати кінчик плівки з касети, обрізати хвостик і заокруглити її краю.

Тепер потрібно правильно з’єднати деталі спіралі, щоб вона підходила під розмір нашої плівки.

Поміщаємо бачок, кришку, спіраль і плівку в світлонепроникний мішок (у нашому випадку — куртку), просовуємо руки в рукави, навпомацки вставляємо плівку в спіраль і проштовхуємо її до центру, допомагаючи спеціальними виступами з кульками, відриваємо хвіст плівки від відеокасети, вставляємо спіраль з плівкою в бачок і надійно закриваємо її кришкою. Все, тепер всі операції по прояву плівки можна робити на світлі. Вас бентежать отвори у кришці бачка? Не хвилюйтеся: якщо кришка закрита, світло всередину не потрапить.

Зарядка широкої плівки

Конструкція бачка AP дозволяє проявляти плівку різних форматів. Для широкої достатньо скласти деталі спіралі так, щоб її розмір відповідав плівці.

N. B. Виймати чи ні плівку з касети перед проявом? Якщо ви використовуєте багаторазові касети або у вас є спеціальна відкривачка для касет, то краще вийняти плівку з касети перед зарядкою в бачок. Зайвий раз протягати плівку через бархотки касети небажано: там завжди може виявитися смітинка-порошинка, яка подряпає емульсію.

Обрізати краю широкої плівки не доведеться. Помістивши плівку з бачком, кришкою і спіраллю в світлонепроникний мішок, просто розгорніть ракорд, акуратно вставте кінець плівки в напрямні спіралі і, користуючись спеціальними виступами з кульками, проталкивйте її до центру спіралі. Тут головне не метушитися і не вистачати поверхню плівки пальцями (намагайтеся торкатися країв). Спіраль в бачок, бачок закриваємо кришкою. Все – тепер можна проявляти.

Підготовка розчинів для проявлення

Процес проявлення плівки однаковий і для широкої, і для вужчої плівки. Перед початком процесу необхідно підготувати всі розчини.

Розчин проявника необхідно підготувати безпосередньо перед процесом проявлення. Для цього необхідно визначити кількість потрібного вам розчину: на бачку нанесена необхідна інформація про обсяг розчину в залежності від типу проявляється плівки і її кількості.

Тепер необхідно визначитися з консистенцією розчину проявника в залежності від плівки і проявника. Для цього знадобиться інструкція до фотоплівці. Зазвичай вона друкується на внутрішній стороні упаковки плівки.

Припустимо, ми вирішили проявити ролик широкої плівки Ilford PAN F Plus, яку ми експонували з чутливістю 50 ISO.

Дивлячись на таблицю ми бачимо, що використовувати проявник D-76 можна двома способами — нерозведеним або розведеним наполовину водою. Ми будемо проявляти розбавленим. Для цього беремо мензурку для готового розчину, наливаємо потрібну кількість проявника.

Тепер необхідно додати стільки ж води, але перш ніж додавати воду, звернемо увагу на дуже важливий фактор прояву — температуру. Зазвичай концентрат проявника зберігається в холодильнику, тому його темпратура істотно нижче стандартної температури процесу чорно-білої проявлення 20°С. Значить, щоб підняти температуру проявника, необхідно додавати теплу воду.

Краще, якщо температура готового розчину буде трохи вище 20°С: остудити його набагато простіше.

Одразу ж підготуємо і необхідну кількість фіксажу. Температура фіксажу не так важлива, достатньо, якщо вона буде кімнатної.

N. B. Температура проявника дуже важлива для якісного результату, але і температура інших розчинів може вплинути на кінцевий результат. Дуже холодні або гарячі розчини неприйнятні! Достатньо, якщо температура інших розчинів буде знаходиться в діапазоні 15-25°С.

Проявлення

Перед проявом плівки потрібно переконатися, що все готово. Бачок заряджений, розчини в потрібному обсязі підготовлені, таймер на взводі.

Запускаємо таймер. Заливаємо проявник у бачок з плівкою.

Під час проявлення необхідно обертати спіралі усередині бачка. Можна скористатися герметичною кришкою і перевертати бачок. Занадто інтенсивне обертання або тряска призведуть до перепроявленной плівці, з підвищеним контрастом, тому — все в міру. Достатньо пару разів у хвилину крутонути спіраль.

Проміжна промивка

По закінченні часу проявлення зливаємо проявник і швидко заливаємо воду. Два-три рази інтенсивно прокручуємо спіраль і зливаємо воду.

Фіксування

Заливаємо фіксаж. Інтенсивно прокручуємо кілька разів на початку. У процесі фіксування плівки обертаємо спіраль пару разів на хвилину.

Промивка плівки

Зливаємо фіксаж. Фіксаж можна використовувати багаторазово, тому ми не виливаємо його в раковину, а зливаємо в ємність з фиксажом.

Тепер бачок можна відкрити. Для промивання досить поставити бачок під струмінь холодної води на 5-7 хвилин і регулярно інтенсивно його струшувати або прокручувати спіраль.

У нашому випадку водопроводу немає, тому ми заливаємо порцію чистої води, закриваємо бачок, інтенсивно струшуємо його кілька разів, після чого зливаємо воду. Повторюємо процедуру не менше шести раз.

Сушіння плівки

Вийнявши плівку з бачка, необхідно позбавити її від крапельок води. Для цього ми використовуємо щипці або вологу м’яку замшу. Залишається повісити плівку для сушіння. Прицепляем до кінців плівки прищіпки і вішаємо її в чистому місці, де немає протягів, наприклад, у ванній кімнаті.

Сушіння плівки займає до 2 годин. Якщо вам не терпиться прискорити процес, можна скористатися феном, але не гарячим. І пам’ятайте, що пил, сіла на вологу плівку, що буде видалити непросто, так що акуратність і чистота — ось запорука відмінного результату.

Контроль якості проявлення

Ми проявили плівку, але зображення занадто невиразна, або, навпаки, занадто темний. В чому проблема? Невірна експозиція чи неправильна проявлення?

Перевірити це дуже просто: на перфорації плівки нанесені штришками і/або номери кадрів — ця інформація експонована на плівку під час виробництва. Якщо вона виглядає блякло — ви недопроявили плівку, якщо зайво черна, з расплывающимися краями — плівка перепроявлена.

Після того як плівка висохла, розрізаємо її на шматки по 6 кадрів, починаючи з останнього, і поміщаємо в сливеры. Чому потрібно розрізати плівку з кінця? У стандартному сливере сім відсіків для відрізків по 6 кадрів, але, згадуємо, що на плівці може виявитися більше експонованих кадрів, ніж стандартних 36. Якщо почнете різати від першого, є ризик, що в кінці залишиться 1-2 кадру, а при друку вставляти один кадрик у збільшувач найчастіше неможливо. А перші кадри обов’язково залишаться з додатковим службовим відрізком плівки.

У наступній публікації ми перейдемо до практики друку чорно-білих фотографій. Пам’ятайте: якщо ви хочете в чомусь розібратися, починати потрібно з основ.

Продовження слід…

Короткий опис статті: біла матова плівка Ніж приваблива чорно-біла фотографія — вона підкуповує простотою отримання аналогового зображення. Залишимо усмішки цифрових фотографів в стороні. Нехай

Джерело: Плівкова фотографія. Проявлення чорно-білої плівки.

Також ви можете прочитати