Зброя першої світової війни — кулемет Lewis.

Зброя першої світової війни — кулемет Lewis.

By igorПятница - Август 3rd, 2012Categories: ВооружениеTags:, , ,

Зброя першої світової війни — кулемет «Lewis».

Зброя першої світової війни - кулемет

Історія кулемета

Все, побачивши цей ручний кулемет, відразу дізнаються його, так як дуже часто саме даний кулемет демонструється у фільмах про першої світової війни і навіть другої світової.
Адже не дарма саме його демонструють в кінострічках, адже завдяки простоті та надійності малим ваговими характеристиками, високої скорострільності кулемет швидко завоював серця багатьох військових держав та в той час користувався величезною популярністю. Всі модифікації зброї мали успіх і тільки додавали кулемета популярності.
Конструктором ручного кулемета вважається полковник армії США Айзек Люіс. У свій час, отримавши освіту в «Вест Пойнт», в 1911 році очолив артилерійську школу форту «Монро». Керуючи школою і займаючись науковими дослідженнями і розробкою озброєння, отримує широке визнання як фахівець з електромеханіки і механіки. Перед виходом на пенсію полковник Люіс обрав шлях консультанта фірми «ААС» — Automatic Arms Company.
Працюючи консультантом, полковник Люіс продовжує розробку озброєння і працює над власним проектом полегшеного кулемета, механізми якого приводилися в рух за рахунок використання сили порохових газів, використаних боєприпасів.
Компанія «Automatic Arms Company» набуває всі права на оригінальний кулемет, конструктором якого був доктор Семюель МакКлин. Саме з цього кулемета починається історія ручного кулемета «Льюс». Полковник Люіс дуже зацікавився даними кулеметом, і багато технічні та конструкторські рішення він використовує при створенні власного кулемета. Компанія «ААС» передає Люісу контрольний пакет і керівництво над масовим виробництвом кулемета і його розповсюдженням за право компанії виробляти його кулемет.

Зброя першої світової війни - кулемет

Пристрій кулемета

Всього через пару років Люіс сконструював кулемет, що має дисковий магазин і повітряне охолодження стовбура. Механіка кулемета працювала в автоматичному режимі завдяки технічному рішенню відведення порохових газів. Після пострілу порохові гази виходили через стовбурові отвори і своїм тиском змістили поршень в початковий стан, повертаючись, поршень взводил поворотну пружину. Також штоковая стійка рухала затвор, прибираючи бойові виступи з паза затворної коробки. Подальший хід затвора і поршня виштовхував відстріляну гільзу, яка внаслідок цього руху відкидалася у бік відбивачем. Коливається виступ, впливаючи на подавач, відкривав магазин, і наступний патрон подавався на приймальний вікно.

Зброя першої світової війни - кулемет

Після повного повернення механізмів в початковий стан, поворотна пружина, розкручуючись, швидко зміщувала затвор зі штоком вперед. При цьому затвор підхоплював патрон і досылал в патронник. Подавлювачі зміщувався вправо і утримувався наступним виступом магазину. Штоковая стійка починала рух по затворної прорізи, затвор проворачивался, і бойові виступи входили в пази, ударник, розбиваючи капсуль, проводив черговий постріл.
Головною проблемою автоматичної зброї є сильний нагрів стовбура при веденні інтенсивного вогню. Люіс розробив власну систему повітряного охолодження. Стовбур свого кулемета він помістив у радіатор, виконаний з алюмінію, і закрив його циліндричним кожухом.
При веденні вогню з кулемета порохові гази, що виходять з отворів стовбура на пристойній швидкості, втягували в кожух звичайний повітря, і він вентилював алюмінієвий радіатор, забираючи з собою тепло. Але навіть таке рішення не є панацеєю, черги завдовжки понад 25 пострілів все одно overheated кулемет, і доводилося робити невеликі перерви при стрільбі. Магазин у формі диска мав ємність в 47 боєприпасів, який ручний кулемет розстрілював за 6 секунд. Магазин легко змінювався, і така кількість патронів в магазині вважалося достатнім.

Зброя першої світової війни - кулемет

Дорога до визнання

Перебуваючи на службі у ВС США, Люіс багато разів подавав заявки на свої військові винаходи, але відгуку з боку командування так і не знайшов. Як і в будь-якій іншій країні, винаходи у військового командування не користуються популярністю, і тому Люіс вирішив підійти до вирішення проблеми з дорогі боку.
Він просить свого приятеля, капітана Чендлера, командувача розвідувальним авіакорпусом, випробувати кулемет в повітрі. Чендлер привертає до випробувань пілота біплана «Райт» лейтенанта Миллинга.
Про випробування кулемета в повітрі Люіс повідомляє групи офіцерів і пресі.
На початку червня 1912 року біплан проводить успішні випробування кулемета. Але хоча преса і дала позитивні відгуки про кулемет Люіса і командування дало можливість виконати офіційні випробування, кулемет не беруть, так як артуправління США вже раніше схвалив використання в армії французького кулемета «Бене-Мерсьє». Він по багатьом показникам поступався кулемета Люіса і мав звичайні незручні стрічки для патронів. Після цього Льюїс йде з армії і перебирається в Європу.

Зброя першої світової війни - кулемет

Ручний кулемет з дископодібним магазином зацікавив Бельгійців. Після успішних демонстрацій і випробувань Люіс підписує з Бельгійцями угоду, яка створює нову компанію «Armes Automatic Lewis» для виробництва кулеметів Льюїса. Але незабаром з’ясовується, що робити даний кулемет зможе лише Британська компанія «BSA», з якою і укладають угоду на виробництво основних компонентів кулемета.
За допомогою компанії «BSA» Люіс проводить демонстрацію застосування кулемета з повітря. Біплан спеціально дооборудуют додатковим кріслом для кулеметника. Наприкінці листопада 1913 року застосований з повітря кулемет вражає мішень з висоти 120 метрів. Більше половини диска успішно вражали мішень.

Зброя першої світової війни - кулемет

Після демонстрації можливостей кулемета, компанія «BSA» отримує невеликі пробні замовлення від військових Росії, Бельгії та Англії. Незважаючи на значне нагрівання стовбура при інтенсивній стрільби, кулемет оцінюється фахівцями позитивно. Бельгія в 1913 році приймає кулемет на озброєння своєї армії.
Хоча повітряні сили Англії і проявили інтерес до кулемета, але проявили традиційну англійську обережність і замовляти кулемет не поспішали. Тому перші партії отримала Бельгія і Росія. Передбачаючи війну в Європі, компанія «BSA» приймає рішення збільшити виробничі потужності і замовляє партію верстатів у Сполучених штатах.
Тільки перед початком війни, в середині 1914 року Англія замовляє спочатку партію в 10 штук і через пару тижнів ще близько 50 кулеметів. Після початку бойових дій компанія отримала замовлення на 200 одиниць кулеметів.
Але після того як бельгійські військові підрозділи, озброєні піхотними моделями кулемета Льюїса, успішно відбили атаки переважаючих німецьких сил, попит на кулемет ріс в геометричній прогресії.
Компанія «BSA» не могла впоратися з таким потоком замовлень, і тоді вони замовили 12 тисяч кулеметів у американської компанії «Севідж Армз Компані». Наприкінці 1915 року нарешті запрацював завод у Бірмінгемі, який зміг виробляти приблизно 300 кулеметів у тиждень.

Зброю першої світової війни - кулемет "Lewis"

Модифікації кулемета.

Перша модифікація торкнулася авіаційного кулемета. На ньому замінили приклад рукояткою типу «Максим». Наступним модернізували стовбур кулемета, щоправда, це торкнулося тільки кожуха радіатора, який заважав проводити стрілянину. Внаслідок гарного охолодження кулемета на висоті, кожух з авиапулемета прибирають. Додають мішкові ємності для уловлювання відстріляні гільзи, які пошкодження при викиді обшивку літака.
Також до 1916 році збільшують Ємність магазину для зручності ведення стрільби в повітрі, дисковий магазин став масивніше і вміщував 97 боєприпасів. Сам магазин забезпечили ручкою, для швидкої заміни однією рукою.
У 1916 році, враховуючи різні удосконалення, компанія «BSA» починає випуск модернізованої версії Lewis Mk.II.
Приблизно тоді ж в Англії створюють кріпильне пристосування для установки кулемета на літак. «Лафет Фортера» виготовлявся у вигляді дугоподібного рейки, де кулемет переміщувався в положення назад вниз. Даними лафетами оснащувалися Англійські «RAF SE.5a».
У Росії теж з’являється лафет для кріплення кулемета на літаку, він відрізнявся тим, що хід тому був зроблений на шарнірі.
З 1915 року кулемет стає де факто стандартом для військового літака.
У ході експлуатації з’ясувалося, що кулемет придбав ще ряд недоліків, таких як замерзання змащення при малій температурі, була потрібна обов’язкова чищення ствола після відстрілу 600 боєприпасів, при веденні повітряних боїв нерідко забувалося про перегрів кулемета, це призводило до швидкої поломки зброї.
У 17 році був дороблений флотський кулемет Льюїса, що призвело до серійного випуску кулемета Lewis Mk.III. В цій модифікації зменшили масу кулемета і підвищили скорострільність. Третій Люіс став найбільш поширеним зброєю для озброєння бойових літаків і залишався до початку другої світової війни.
Сполучені Штати і Росія для стрільби кулеметом користувалися боєприпасом калібру 7.62 мм, а Італія, Франція та Японія використовували боєприпас 0.383 калібру 7.7 мм.
Так як скорострільність кулемета збільшилася до 850 пострілів в хвилину, без поліпшення конструкторських рішень, сильно збільшилися поломки і відмови кулемета, а подолання великих висот літаками збільшило невирішену проблему замерзання змащення.
Кулемет швидко втрачала привабливість і до кінця тридцятих років вважався застарілим озброєнням.
Але незважаючи ні на що, кулемет дуже часто використовували на фронтах другої світової. Німецькі війська часто використовували даний кулемет у своїх підрозділах, хоч і мали більш нову зброю.

Зброя першої світової війни - кулемет

Основні характеристики:
— варіант Lewis Mk I-II та Lewis Mk III-
— довжина 1.3 метра 1.1 метра-
— стовбур 0.61 метра 0.61 метра -
— скорострільність до 550 в/м до 850 в/м —
— маса 11.5 кг 7.7 кг

.

Источник: topwar.ru